Atnaujinta 2020-01-11
Imbarės (Žvainių) akmuo II su dubenėliais
Imbarės akmuo II, dar žinomas kaip Žvainių, yra Kretingos m. sav. šiaurės rytinėje dalyje, Imbarės k., 3 km į p. v. nuo Salantų m., stūkso šalia kelio Salantai–Imbarė dešinėje pusėje, prie Prano ir Sofijos Kasperaičių sodybos. Vakaruose nuo šio akmens yra Imbarės archeologinis kompleksas.
Tai apeiginis pilko stambiagrūdžio granito akmuo, netaisyklingos formos, suskeldėjusiu paviršiumi, pusiau ovalus, pailgas, pastatytas statmenai, siaurėja ir plonėja viršūnės link. Akmens aukštis – 2,3 m, plotis iki 1,6 m, apimtis 62–98 cm. Į kelią atsukta pusė plokščia, jos apačioje ties viduriu yra apie 10 cm skersmens iki 2 cm gylio dubuo, apatinėje plokštumos dalyje aplinkui dubenį iškalta per 10 mažesnių – 5–7 cm skersmens iki 1,5 cm gylio – dubenėlių.
Akmuo pastatytas prie sodybos statmenai, nors rastas buvo gulintis plokštuma į viršų 0,9 km į šiaurės vakarus nuo dabartinės sodybos vietos, Imbarės alkos aukštumos papėdėje, Salanto slėnyje, prie Vargonupio, Žvainių kaimo pietvakariniame pakraštyje. 2012 m. atvilktas ir pastatytas šalia kelio prie Kasperaičių sodybos.
Manoma, kad akmuo naudotas senovės pagonių kulto apeigoms.
Datuojamas apie I tūktstantm. pr. Kr. – I tūkstantm.
Aurelija Gelminauskienė, 2014; Jolanta Klietkutė, 2015
LITERATŪRA IR ŠALTINIAI:
- DAUGUDIS, Vytautas. Imbarės piliakalnio ir gyvenvietės tyrinėjimai. Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1984–1985, p. 22.
- Imbarės akmuo II su dubenėliais [interaktyvus]. Iš Vikipedija: laisvoji enciklopedija, [2014] [žiūrėta 2014 m. gruodžio 14 d.]. Prieiga per internetą: <http://lt.wikipedia.org/wiki/Imbar%C4%97s_II_akmuo_su_duben%C4%97liais>.